HOŞGELDİNİZ

Paylaşın:
AY İLE KRONOGRAFIN RANDEVUSU DA VINCI PERPETUAL CALENDAR CHRONOGRAPH
IWC MARKA ELÇİSİ TUBA BÜYÜKÜSTÜN’ÜN YER ALDIĞI IWC GALASINDA ÜNLÜLER GEÇİDİ
BİR İKONA SADAKAT :
IWC DA VINCI AUTOMATIC MOON PHASE 36

AY İLE KRONOGRAFIN RANDEVUSU
DA VINCI PERPETUAL CALENDAR CHRONOGRAPH

Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph tek bir kadranda saat ve dakika sayaçlarını ay evresi göstergesiyle bir araya getiren ilk IWC saati. Bu özelliği hayata geçirebilmek için IWC üretimi 89630 kalibre yeniden tasarlandı. Gümüş kaplama ya da altın kaplama disk, ayı tüm ihtişamıyla betimliyor. Aynı zamanda diskin yuvarlatılmış, koyu mavi bölümü – dünyanın gölgesini temsil ediyor – kendi etrafında dönerek ayın büyümesini ya da küçülmesini gösteriyor. Alt kadran ise koyu mavi fonun üzerine serpiştirilen beyaz altın tanecikler sayesinde yıldızlarla bezeli bir gece göğünü andırıyor.

Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph (Ref. IW392101/IW392103) “saat 12” konumundaki alt kadranda kronograf ile daimi takvimin ay evresi göstergesini bir araya getiren IWC tarihindeki ilk model. Bunun için hem ayın hem de dünyanın gölgesi alt kadranın aşağı kısmındaki bir aralığın altında dönen tek bir diskle tasvir edildi. Bu yeni fonksiyon, diğer üç göstergeyle birlikte 43 milimetrelik saatin kadranında ahenkli bir bütünlük yaratıyor. Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph’ın iki versiyonu var: 18 karat altın ve paslanmaz çelik.

KURT KLAUS’TAN İLHAM ALDI
Leonardo da Vinci’nin ona sanatını öğreten adama “Ustasını geçemeyen öğrenci, kötü bir öğrencidir” dediği rivayet edilir. IWC’nin usta saat yapımcısı ve mucit Kurt Klaus’un tasarladığı daimi takvimi yeniden geliştirmeye soyunduklarında IWC mühendislerinin zihninde de bu sözler yankılanıyordu. IWC’nin günümüzdeki saat ustaları 89630 kalibreyi yeniden tasarlarken sık sık ilham kaynakları olan eski tasarım eskizlerine başvurdu. Ama normalde daimi takvim için kullanılan IWC üretimi 52610 kalibrenin “saat 12” konumunda konuşlanması sorun yaratıyordu. Kronografın saat ve dakika sayaçları buraya yerleştirilirse, kollar doğrudan ay evresi diskinin ortasından geçiyordu. Öte yandan 89360 kronograf kalibrede ay evresini yerleştirecek hiç alan yoktu. Sonunda mühendisler kronografın iki sayacını ay evresi mekanizması ile birleştiren ve onları tek bir alt kadranda sergileyen 89630 kalibreyi tasarladı.

DENGELİ TASARIMIYLA MODERN BİR SAAT
43 milimetrelik kasa çapı ve 15.5 milimetrelik kasa yüksekliğiyle Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph son derece etkileyici ama aynı ölçüde dengeli bir tasarıma sahip. Taç düğmesi ve iki basmalı düğme silindir şeklinde ve 1985 tarihli Da Vinci Perpetual Calendar’daki kadar yuvarlak değiller artık. Hareketli bağlantılı yerleri ile ahenkli bir görünüm yaratıyorlar. Birçok göstergeye rağmen kadran net ve derli toplu. Mühendislerin “saat 12” konumundaki kronograf ay evresi totalizörünün rengini koyu mavi olarak belirlemesinin buna katkısı büyük; zira böylece kırmızı altın versiyonun gümüş kaplama (Ref. IW392101), paslanmaz çelik modelin (Ref. IW392103) arduaz rengi kadranından ve üç alt kadranından kolayca ayırt edilir hale geliyor.

IWC Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph IW392101
—Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph
IWC Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph IW392103
—Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph

Kırmızı altın modelde kasa, bağlantı yerleri, taç düğmesi ve basmalı düğmeler 18 karat som kırmızı altından yapıldı. Santoni imzalı koyu kahverengi timsah derisi kayışta altın katlanır toka mevcut. Siyah timsah derisi kayışlı paslanmaz çelik versiyonda soğuk, gümüşi rengiyle belirginleşen ince rodyum çizgi arduaz rengi alt kadranı çevreliyor. Şeffaf safir cam kasa sırtı mavileştirilmiş vidalar ve çeşitli dekoratif desenlerle süslü mekanizmanın sofistike tasarımını gözler önüne seriyor. Çift tırnaklı kurma sistemi barındıran IWC üretimi 89630 kronograf kalibrenin güç rezervi 68 saat.

KRONOGRAF GÖSTERGESİ İÇİN ZARİF BİR ÇÖZÜM
Tasarımcılar kronografta da hiçbir şeyden ödün vermedi. Saat ve dakika sayaçları, durma sürelerinin günün saati gibi okunmasını sağlayacak şekilde “saat 12” konumundaki totalizörde toplandı. İki ayrı sayaç tasarımına oranla zamanı ölçmenin daha zarif bir yöntemi bu. Mavi merkezi kronograf kolu durma sürelerini bir saniyenin dörtte biri kesinliğinde gösteriyor. Kronografta kolları başlatmak, durdurmak ve yeniden kurmak ayrıca flyback fonksiyonunu çalıştırmak için kullanılan iki basmalı düğme var. Mekanizma tasarımı sayesinde kronometre 68 saatlik güç rezervini eksiltmeden sürekli çalışabiliyor.

2300’E KADAR DAİMİ TAKVİM FONKSİYONU
Daimi takvim son derece doğru işliyor: Gösterge 577.5 yılda sadece bir gün ayın gerçek seyrinden sapacak. Daimi takvim tarih, ay ve haftanın gününü aynı renkteki üç alt kadranda; sırasıyla “saat 3”, “saat 6” ve “saat 9” konumlarında gösteriyor. Kadranın alt kısmında, sol bölümde yer alan küçük bir pencerede dört haneli yıl göstergesi var. Mekanik olarak programlanan takvim, ayların farklı uzunluklarını ve hatta artık yılları hesaplıyor. Yine de her 100 yılda bir (örneğin 2100, 2200) normalde gerçekleşen artık gün atlanıyor; başka bir deyişle bir saat ustasının 1 Mart’ta takvimi elle ilerletmesi gerekiyor. 2300’de ise yüzyıl geçişi nedeniyle 20, 21, 22 rakamlarının 2300’den 2599’a dek yenileriyle değiştirilmesi gerektiğinden yine bir müdahale ihtiyacı doğuyor.

IWC GECESİNDE GÜZELLİĞİN KODU ÇÖZÜLDÜ

Dünyanın önde gelen saat markalarından IWC Schaffhausen’in Türkiye marka elçisi Tuba Büyüküstün, markanın özel davetlisi olarak İsviçre’de düzenlenen Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) Fuarı’na katıldı. Her yıl düzenlenen SIHH, yüksek saatçiliğin dünyadaki en önemli adresi olarak biliniyor. 16-20 Ocak tarihlerinde gerçekleşen fuardaki IWC standını ziyaret eden Tuba Büyüküstün, yeni saat modellerini de inceledi. Özellikle IWC’nin dünyaya tanıttığı Da Vinci koleksiyonunu çok beğendiğini ifade eden Tuba Büyüküstün, markanın tasarımcıları ile de sohbet etti.
IWC’nin aynı akşam düzenlediği gala gecesi ise tam bir yıldızlar geçidiydi. Danimarka’lı şarkıcı MØ’nun performansıyla yer aldığı geceyi, Ingiliz komedyen Rob Brydon sundu. Galaya katılan konuklar ve marka elçileri arasında Tuba Büyüküstün’ün yanı sıra, film yıldızları Rosamund Pike, Vanessa Redgrave, James Marsden, Olga Kurylenko, Jean Reno, Naomie Harris, Zilin Zhang, Isabelle Huppert, ve Patrick Stewart, Formula 1’in şampiyon pilotları Lewis Hamilton, Nico Rosberg, ve süper modeller Adriana Lima ve Karolína Kurková gibi isimler vardı.

BİR İKONA SADAKAT :
IWC DA VINCI AUTOMATIC MOON PHASE 36

IWC DA VINCI AUTOMATIC MOON PHASE 36 IW4593

IWC Da Vinci Automatic Moon Phase 36 ile ay evresi göstergesi barındıran bir kadın saati nihayet Da Vinci ailesine geri dönüyor. Üç model arasından seçim yapmak mümkün: Biri bronz renkli timsah derisi kayışıyla kırmızı altın; diğeri bezeldeki 54 elmas ve koyu kahverengi timsah derisi kayışıyla paslanmaz çelik kasalı; üçüncüsü ise koyu mavi timsah derisi kayışla paslanmaz çelikten. Tümünün kadranları gümüş kaplama.

IWC Da Vinci Automatic Moon Phase 36 (Ref. IW459306/IW459307/IW459308) 36 milimetrelik kasa çapı, ay evresi komplikasyonu, yarı dairesel taç düğmesi ve zarif materyalleriyle lükse ve teknik sofistikeliğe tutkun saat severleri baştan çıkarmaya hazır. Gömme iç halka gümüş kaplama kadrana çok daha belirgin üç boyutlu bir karakter kazandırırken, çarpıcı renklerdeki Santoni timsah derisi kayışla birlikte 3 bara kadar su geçirmeyen saatin feminen çekiciliğini tamamlıyor. Hareketli bağlantı yerleri yeni çerçeve kulakları kayışın bileği rahatça sarmasını ve konfor hissi vermesini sağlıyor. Mekanik 35800 kalibre otomatik mekanizma ile işleyen modelin taç düğmesi çekildiğinde merkezi saniye durarak saatin ayarlanmasına olanak veriyor. Kasa sırtında Leonardo da Vinci’nin birçok çalışmasına konu olan ve düzenli olarak birbiri üzerine binen dairelerden oluşan geometrik “Yaşam Çiçeği (Flower of Life)” figürü mevcut.

KIRMIZI ALTIN VE PASLANMAZ ÇELİKTEKİ AHENK

IWC Da Vinci Automatic Moon Phase 36’nın üç modeli var: Biri kırmızı altın; diğeri elmaslarla süslü bezeliyle paslanmaz çelik ve üçüncüsü paslanmaz çelik. Tümünün kadranı gümüş kaplama. 18 karat kırmızı altın model (Ref. IW459308) üçünün arasında özellikle öne çıkıyor. Kasa çapı 36 milimetre olan etkileyici altın versiyon dikkat çekici bağlantı yerleri, yarı dairesel taç düğmesi, Santoni imzalı bronz rengi ve toka düğmeli timsah derisi kayışıyla göz dolduruyor. Altın ve mavi renkli ay evresi ise görünümüne ahenk katıyor. Lunar ayın gerçek uzunluğu 29.53 gün olmasına karşın klasik ay evresi tasarımında uzunluğu 29.5 güne yuvarlayan bir dişli çark takımı mevcut. Dişli çark takımı, doğru ay evresini betimlemek için diski her gün bir dişlinin hareketiyle otomatik olarak ilerletiyor. Bu kesintisiz devinimi çıplak gözle bile gözlemlemek mümkün. Gerektiğinde saatle birlikte tedarik edilen iğne kullanılarak “saat 2” konumundaki düzeltme düğmesi sayesinde gösterge ayarlanabiliyor.

Paslanmaz çelik model (Ref. IW459307) 54 saf beyaz elmasla çevrili. Kelebek toka barındıran koyu kahverengi timsah derisi kayış, elmas döşeli bezelle birlikte saati tamamlıyor. Gümüş kaplama kadranda rakamların yanı sıra saat ve dakika kollarında kullanılan altın gölgeler, saniye kolunun mavi rengiyle alternatif oluştururken altın ve mavi renkli ay evresi göstergesiyle uyumlu bir görünüm yaratıyor.
Paslanmaz çelik Reference IW459306 modelinin kasasında kadran, ay ve yıldızlar parlak gümüş kaplama. Göstergeler, gökyüzü ve paslanmaz çelik kelebek tokasıyla Santoni deri kayış ise koyu mavi. Üç modelin de güç rezervi 42 saat.

KASA SIRTINDAKİ SÜSLEME
IWC Schaffhausen, Leonardo da Vinci’nin Rönesans dönemindeki ortak estetik anlayışına katkısını Da Vinci Automatic Moon Phase 36’nın kasa sırtına işlenen “Yaşam Çiçeği” kabartmasıyla onurlandırıyor. Sanatçı defterlerinde ve eskizlerinde tüm dikkatini matematiksel tasarımıyla kural dışı hiçbir unsur içermeyen ve her şeyin karşılıklı bağlantılı olduğu dairesel yapıya vermişti. Figürün temel geometrisi Pisagor teoremi ve altın kesitin yanı sıra insan orantılarına dair bulgular gibi sayısız matematiksel ve evrensel kurala kaynaklık etti.

Paylaşın:

IWC SCHAFFHAUSEN İSTANBUL BUTİK

IWC Schaffhausen’in, dünya moda başkentlerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul’da bulunan butiği, 2011 yılının Eylül ayından beri IWC tutkunlarına hizmet veriyor.

Lüks saat meraklıları, IWC Nişantaşı Butiği’nde markanın altı farklı saat ailesinin özgün modellerini ve büyüleyici hikayelerini keşfediyorlar.

1930’lu yıllara uzanan havacılık tarihi geçmişiyle Pilot’s saatleri, dünya okyanuslarının derinliklerine güvenle dalmaya imkan yaratan Aquatimer dalgıç saatleri, İtalyan Rönesansı’nın evrensel dehasına saygı duruşu niteliğindeki Da Vinci koleksiyonu, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki gelişmelere atfedilen Ingenieur modelleri, 1930’lu yıllarda Portekizli denizciler için üretilen, cep saatlerinin üstün teknik özelliklerini ve denizcilik aletlerinin geleneğini yansıtan Portugieser saatleri ve ilhamını, 1950 ve 60’ların Portofino’su ve yaşam tarzından alan Portofino saatleri, saatseverleri tek mekanda 6 farklı dünyaya götürüyor.

Tüm koleksiyonların limitli Butik edisyonları yalnızca IWC Nişantaşı Butiğinde yer alıyor.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

Istanbul Boutique Map

—Mim Kemal Öke Cad. Altın Sokak 4/A Nişantaşı, İstanbul, Tel: +90 212 224 4604, E-posta: Boutique.Istanbul@iwc.com

HARİTAYA BAKINIZ